Bardzo ważne jest to, żebyśmy się czuli dobrze i komfortowo w naszych wnętrzach. Powinno być to bezpieczne miejsce, w którym możemy odpocząć. W tym artykule pokazuję, na co zwrócić uwagę, aby stworzyć taką przestrzeń.
W projektowaniu jest to nasz punkt wyjścia. Ważne, żeby dobrze przemyśleć plan domu czy mieszkania, żeby miał on po prostu sens. Musimy zastanowić się, ile pomieszczeń potrzebujemy, jakiej wielkości, w jakim układzie, żeby dobrze funkcjonowało się wszystkim domownikom i żeby komunikacja pomiędzy pomieszczeniami przebiegała sprawnie.
Podział na strefy wprowadza porządek i harmonię do wnętrza. Można podzielić wnętrze na części oficjalne i prywatne. Wtedy salon, jadalnia, strefa dzienna pełnią funkcję „oficjalną”, czyli taką do której zapraszamy gości. Są one zlokalizowana bliżej wejścia, często mają otwarty plan. Natomiast sypialnie, gabinety to część prywatna i są bardziej schowane.
Przestrzenie wspólne takie jak kuchnia, łazienka, salon dobrze jeśli znajdują się w miarę możliwości w centrum domu, żeby wszyscy mieli do nich łatwy dostęp.
Oprócz tego mamy mniejsze strefy, takie jak jadalniana (dobrze jeśli jest zlokalizowana obok kuchni), wypoczynkowa, pracy, zabawy.
Jest to dziedzina nauki, która zajmuje się między innymi przystosowaniem mebli i przestrzeni do anatomii człowieka. Są to wszystkie zasady, które określają wysokości blatów, baterii, umywalek, żeby jak najłatwiej się z nich korzystało. Jest to również pamiętanie o odpowiednich odległościach i szerokościach przejść między poszczególnymi sprzętami. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w projektach kuchni i łazienek. Nie bez powodu te pomieszczenia są uważane za najtrudniejsze do zaprojektowania!
Porządek ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy w domu. W utrzymaniu go bardzo pomagają najróżniejsze schowki i szafy. W domu jest wiele przedmiotów, które chcemy mieć pod ręką, ale nie chcemy ich eksponować. Dzięki temu, że są one schowane, wizualnie panuje porządek i czujemy się lepiej. W zabudowach meblowych możemy zaprojektować specjalne miejsce na odkurzacz, deskę do prasowania, mop, kosze do prania itp.
Przed zaprojektowaniem elektryki trzeba przemyśleć aranżację wnętrza. Wtedy wiemy, gdzie będą stały jakie sprzęty, gdzie będą potrzebne gniazdka. Dzięki temu nie będziemy potem ciągnąć kabli przez pół domu i możemy przemyśleć, jak je schować.
Oświetlenie wnętrza bardzo wpływa na nasz komfort. Do pracy w kuchni lub przy biurku potrzebujemy mocnego oświetlenia, żeby wszystko dobrze widzieć. Jednak takie oświetlenie w strefie wypoczynku będzie bardzo męczące. Dobrze sprawdzi się tam łagodne, ciepłe oświetlenie. Najlepiej jest przewidzieć różne źródła światła w pomieszczeniu, żeby regulować intensywność oświetlenia w zależności od naszych potrzeb i nastroju.
Jest to sprawa bardzo indywidualna. Tutaj ważne jest żeby zastanowić się, jakie kolory naprawdę lubimy. Nie ma co w tym wypadku ślepo podążać za modą i trendami, bo taki wybór może być dla nas zupełnie nietrafiony. Jedna zasada, o której dobrze jest pamiętać to żeby we wnętrzach, w których się relaksujemy, np. w sypialniach, były stonowane i spokojne kolory. Dzięki temu będziemy mogli dobrze wypocząć. Natomiast w przestrzeniach, w których jesteśmy aktywni, kolory mogą być bardziej intensywne i dodające energii.
Podobnie ma się sprawa z materacami do łóżka. Sen to 1/3 naszego życia, więc warto zadbać o jego jakość.
Najważniejsze, żeby wnętrze, w którym mieszkasz było dopasowane do Twoich upodobań i stylu życia. Warto zastanowić się, jakie rozwiązania lubisz i kiedy dobrze się czujesz. W tym przypadku nieoceniona jest pomoc architekta wnętrz, który jest w stanie zaprojektować przestrzeń pod Twoje indywidualne potrzeby. Jeśli jest to coś, co Cię interesuję, zapraszam Cię do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu!